02188317685   09379960900
    این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مطالب مفید

چند نکته درباره پذیرش مقاله ISI
ارائه مقالات علمی یکی از بهترین روش ها برای بیان نتایج بدست آمده توسط پژوهشگران در سرتاسر جهان است. در صورتی که  مقالات ارائه شده را به چند سطح تقسیم کنیم، همایش ها و کنگره ها راحت ترین محل برای چاپ مقالات علمی است و روند داوری این ژورنال ها راحت است. سطح بعدی، ژورنال های کم اعتبار هستند که جز مجلات ISI یا Scopus نیستند. مجلات دارای نمایه ISI  و یا Scopus عموما دارای کیفیت بالایی هستند. برای گرفتن پذیرش مقاله از ژورنال های ISI باید به چند نکته اساسی زیر توجه کرد:

اصول گرفتن پذیرش مقاله ISI
۱- نگارش یک مقاله: اولین و مهمترین قدم برای اخذ پذیرش مقاله ISI نگارش یک مقاله مناسب است. منظور از مقاله با سطح بالا، مقاله‌ای است که  ساختار علمی استاندارد، موضوعی به روز و کاربردی، روش تحقیق منطقی و منابعی به روز و معتبر داشته باشد. بهتر است تا حد امکان از منابع دو سال اخیر و در صورت کم بودن مقالات از مقالات ۵ سال اخیر استفاده نمایید.

۲- مجله مناسبی پیدا کنید: در قسمت آموزش سایت مطالب زیادی در مورد نحوه انتخاب ژورنال ارائه شده است. مجله مورد نظر شما باید چند ویژگی داشته باشد: در حیطه علمی شما باشد، در لیست مجلات ISI یا Scopus قرار داشته باشد، در صورت امکان دارای ضریب تأثیر باشد، تاحد امکان شماره‌های بیشتری در سال چاپ کند (برای مثال ۱۲ یا ۶ شماره)، زمان بررسی مقالات در آن کوتاه باشد و میزان رد مقالات در آن پایین باشد.

۳- مقاله خود را برای ژورنال ارسال کنید: پس از یافتن یک مجله مناسب باید مقاله خود را برای داوران مجله ارسال نمایید. برخی از مجلات به شیوه سنتی و از طریق ایمیل مقالات شما را می‌پذیرند اما برخی دیگر سیستم دریافت مقاله آنلاین دارند که شما می‌توانید هر روز فرایند داوری مقالات خود را بررسی کنید.

۴- مرور مقدماتی مقاله: در این بخش از فرایند اخذ پذیرش مقاله ISI کاری از دست شما برنخواهد آمد. در اینجا ادیتور مجله مقاله شما را به صورت مقدماتی از نظر نو بودن موضوع، کیفیت ترجمه و همخوان بودن با ساختار مجله بررسی می‌کند.

۵- پذیرش، رد یا اصلاحات در مجله: اگر مقاله شما پذیرش شود مقاله‌تان بهتر دیده خواهد شد و دیگران و خودتان از آن استفاده خواهید کرد. اما اگر مقاله شما رد شود در اینصورت شما یک تجربه بزرگ به دست آورده‌اید. شما اصلاحاتی که داوران به رایگان برای شما ارسال کرده اند را مطالعه می‌کنید. در نوع سوم داوران پذیرش مقاله ISI شما را منوط به انجام اصلاحاتی در مقاله می‌دانند. در این صورت شما باید مقاله خود را ویرایش و دوباره ارسال نمایید.

۶- در صورت رد مقاله فرایند را از نو شروع کنید: اگر مقاله شما رد شده باشد باید این فرایند را نو طی کنید. اما مزیتی که این بار دارید این است که برخی از ایرادات آن در فرایند اخذ پذیرش قبلی اصلاح شده است.

توصیه نهایی برای اخذ پذیرش مقاله ISI
یکی از پژوهشگران مطرح دنیا فرایند نگارش و پذیرش مقاله ISI را به یک ماراتن تشبیه کرده است. این فرایند ممکن است گاهی بیش از یک سال طول بکشد و در نهایت مقاله شما رد شود. فراموش نکنید که گاهاً یک مقاله ۵ یا ۶ بار در مجلات مختلف رد می‌شود و در نهایت چاپ می‌شود. بنابراین در طول این فرایند شما باید انرژی و پشتکار خود را حفظ کنید.